28 Ekim 2014 Salı

Dünyanın İlk Aile Robotu

Hayallerimizin Robotu JIBO
Yıllardır filmlerde çizgi filmlerde izlediğimiz acaba biz de görebilir miyiz dediğimiz robotlar gerçek olma yolunda adımını atmışa benziyor. Dünyanın ilk ev robotu olma yolunda ilerleyen Jibo hayalleri gerçeğe çevirecek gibi görünüyor.

Dr. Cynthia Breazeal’ın ve ekibinin eseri olan bu sevimli robot birçok akıllı asistan gibi size hatırlatmalar yapıyor, e postanızı gönderiyor, sesli mesajlarınızı bildiriyor, çocuklarınıza hikayeler anlatıyor…Indiegogo üzerinden 7 dolardan başlayan bağışlar, gerekli olan 100 bin doların kısa süre içinde aşılması için yeterli oldu ve Jibo artık tüketicilerle buluşmak üzere!
Tam olarak üretiminin 2015 te başlayacağını düşündüğümüz Jibonun ön satışları şimdiden 499 dolara başlamış durumda. Bu sevimli robotu biraz daha yakından tanıyalım.Bir hayli yetenekli ve sevimli olan bu robot 5.7 inçlik ekrana ve  11.5 inçlik bir vücuda sahip. Ekran aynı zamanda Jibo’nun yüzü ve 360 derecelik açıyla hareket ediyor, dönüyor, eğilebiliyor…Sadece fotoğraf ve video çekmekle kalmayan bu sevimli minik dostumuz yüz tanıma teknolojisi ve yapay zekası sayesinde sizinle ilgili bilgi toplayıp, tanımaya çalışıyor ve zevklerinizi – ilgi alanlarınızı belirleyerek, ihtiyaç anında hatırlatma ve yönlendirmelerde bulunuyor. Yüz mimikleri ile o anki durumunuzu ifade eden duygu işaretleri kullanıyor.