31 Ekim 2014 Cuma

Görüntülü Sohbette Devrim

TARAYICILAR ARASI GÖRÜNTÜLÜ SOHBET GELİYOR… HEM DE KURULUMSUZ
Teknoloji her geçen gün uzağı yakın etmeye devam ediyor. Sadece ses ve yazı ile iletişim bizlere yetmiyor. Cep telefonlarımızla görüntülü görüşmenin yanı sıra bilgisayar üzerinden videolu görüşmeler de gittikçe yaygınlaşıyor. MSN Messenger ile hayatımıza giren videolu sohbet, Facebook akımıyla devam etmiş ve Skype ile güncelliğini devam ettirmekte. İletişimi kolaylaştıran bu atılımlara web tarayıcıları da sessi kalmıyor. Mozilla, Firefox’a görüntülü konuşma özelliğini taşımaya hazırlanıyor. Google’ın internet tarayıcı Chrome’un gerisinde kalan Mozilla’nın tarayıcısı Firefox yeni bir uygulamayla gündeme geliyor. Firefox’a internette herhangi bir eklenti veya program kullanmadan başkalarıyla videolu sohbet imkanı tanıyan yeni bir özellik ekleniyor.
Mozilla’nın iki yıldır üzerinde çalıştığı Firefox Hello adındaki hizmetin sonuna geldiği açıklandı. Bu özellik için İspanya’nın önde gelen telekomünikasyon şirketi Telefonica ile anlaşılmış durumda. Servisin üzerine kurulacağı TokBox platformu, "Telefonica" tarafından sağlanıyor.
Telefonica tarafından yapılan açıklamaya göre, Firefox, Chrome, Opera ve Safari gibi WebRTC destekli (Web Real Time Comminucations World Wide Web Consortium standardı, HTML/Javascript , iLBC ses kodeği ve VP8 video kodeği kullanılarak web uygulaması oluşturup bunu sadece internet tarayıcısı kullanarak sesli ve görüntülü konuşma yapılması amaçlar) tarayıcılar arasında herhangi bir ek kurulum ve üyelik gerekmeksizin görüntülü görüşme özelliği sağlıyor. Firefox Hello ile aynı sohbet servisi, yazılımı veya donanımı kullanmayan tanıdıklarımızla iletişim kurulabileceğiz. Dolayısıyla, hiçbir program indirmeden, ek araç kurmadan, hatta üye bile olmadan sesli veya görüntülü sohbet gerçekleştirilebileceğiz. Bu sistemin Skype, Google Hangouts ve Apple FaceTime gibi uygulamalardan en öenmli farkı kayıt zorunluluğu bulundurmaması.

Herhangi bir yazılım indirme, fazladan uygulama ya da hesap ile bağlanma gibi zorunluluklar taşımayan Firefox Hello, sadece "Chat bubble" kısmından tek bir tık ile kullanıma açılabilecek. Gizliliğe önem verenleri sevindirecek olan haber ise, Mozilla’nın geliştirdiği bu uygulamanın herhangi bir kayıt tutmayacak olması.
Yeni bir güncelleme ile sunulacak olan özellik, güncelleme dışında farklı bir program veya eklenti gerektirmeyecek. Önümüzdeki günlerde yayınlanacak güncellemede bu özelliğin gelmesi bekleniyor.
Firefox Hello’da Birisi Konuşmaya Nasıl Davet Edilir?- Misafir Kullanımı İçin:
FireFox Beta’yı başlattıktan sonra Menüde Hello’yu tıklatın. (Daha kolay erişim için Araç Çubuğuna bir kısayol oluşturabilirsiniz). Ardından Varsayılan e-posta programını kullanarak arkadaşınıza “e-posta” tuşu ile link gönderebilirsiniz veya kopyalayıp başka bir mesaj programı kullanarak linki “copy”ye tıklayarak paylaşabilirsiniz. 
Arkadaşınız bu çağrınıza döndüğünüzde arama penceresi açılır:
Accept’e tıklayarak Arama’yı kabul edebilirsiniz. Kamera işaretine tıklarsanız Görüntülü, Mikrofona tıklarsanız sadece sesli görüşme başlayacaktır.
- Üye Kullanımı:
Kişi listenizdeki birini arayabilmek için, adının yanındaki çağrı düğmesine tıklamanız yeterlidir.


Beta Sürümü İndirmek İçin: https://www.mozilla.org/tr/firefox/channel/#beta