31 Ekim 2014 Cuma

Utilman ve Sethc Açığı Nasıl Kapatılır

Selamün Aleyküm Dostlar;

Bu makalede size sethc açığından bahsetmiştim. Makaleyi okuyanlar bilir. Şimdide bu açıkları nasıl kapatırız ona bakalım.

Önce Easy Context Menu gibi bir yazılım kulanarak sağ tuş eklentisi olarak sahiplik al yapalım. Çünkü yapacağımız işlemde bazen erişim engellendi gibi hata alabiliyoruz. Aslında bu bir hata değil korumadır.Sağ tuşa sahiplik al ekleyeceksek ve bunu Easy Context Menu gibi bu işi tek tıkla yapan bir yazılım kullandıysak, herhangi bir dosya yada uygulama üzerine sağ tıkladığınızda bu butonu göreceksiniz.Başlata cmd yazıp cmd çağıralım ve cmd göründüğünde üzerine sağ tıklayıp sahiplik al diyelim. Daha sonra bilgisayarı yeniden başlatalım.

Tekrar başlata yine cmd yazıp üzerine sağ tıklayarak cmd yi yönetici olarak çalıştıralım."cacls %windir%\\system32\\utilman.exe /C /D Everyone" yazıp enter yapalım, dış tırnaklar hariç. Aynen resimdeki gibi size evet/hayır sorusu soracak. Siz buna evet anlamında E yazıp enter yapacaksınız. Eğer erişim engellendi gibi bir uyarı alırsak aynı sahiplik al işlemini utilman.exe üzerinde de yapıp yine bilgisayarı baştan başlatıp işlemleride aynen tekrarlayalım.Ve utilmanı devreden çışardık, artık cmd.exe olarak utilman.exe yi çağırmaya kalkarlarsa gelmeyecektir. Eğer bunu tekrar aktif etmek istersek bu seferde "cacls %windir%\\system32\\utilman.exe /E /G "Everyone":R" dış tırnaklar hariç.

Şimdi yapışkan tuşları iptal edelim. Denetim Masası > Erişim Kolaylığı > Erişim Kolaylığı Merkezi > Yapışkan Tuşları Ayarla kısmını aşağıdaki şekilde ayarlayalım ve onaylayıp çıkalım. Bu şekilde logon ekranındaki her iki açığıda kapatmış olduk.